fbpx
שיתוף ב email
שיתוף ב print

למה דנית לא קולטת את אמיר?

הקשר בין אמיר ודנית מדגים בצורה יוצאת דופן את הדינמיקה בין החרדתי לנמנע. אמיר שהוא בעל דפוס היקשרות נמנע, צריך הרבה מרחב, לוקח לו זמן להתקרב וקרבה יתרה פשוט מכבה אותו. דנית, בעלת דפוס היקשרות חרדתי, מאוד צריכה קרבה וחיבור, מתאהבת מהר מידי מבלי להכיר אותו. הריקוד הזה בין אחד שמנסה להתקרב ולבסס ביטחון וקרבה, שדווקא מרחיק את הצד השני, שיוצר עוד צורך בקרבה וחוזר חלילה, זה בדיוק הדינמיקה, הבעייתית יש לציין, בין שני הדפוסים.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

דנית ואמיר מחתונה ממבט ראשון הם אחד הזוגות שאולי הכי כיף להשמיץ אותם בעונה הנוכחית של חתונה ממבט ראשון. במבט ראשון ובשיח הציבורי יש הרבה כעס על אמיר שכביכול יוצא "מניאק" ולא מגלה לדנית מה עובר עליו. מאידך, יש את אלה שמאשימים את דנית בכך שהיא עיוורת אם היא לא רואה שהוא אוהב את ג'ינג'ר הכלבה יותר ממנה.

אבל אמיר הוא לא רע, ודנית היא לא עיוורת. בסך הכל יש פה זוג עם דינמיקה מאוד ברורה שיל חרדתית ונמנע שהם שניים מתוך שלושת דפוסי ההיקשרות הרומנטיים.

מה קורה בצד של אמיר?

אמיר אומר שהוא לא נמשך לדנית, למרות שבחתונה היה נראה שהוא מאוד מרוצה ושהיא מצאה חן בעיניו. בירח הדבש הוא מגלה לנו שיש בעיה עם ענין המשיכה, שהוא מרגיש לחץ מהכיוון של דנית שמנסה לייצר רגעים רומנטים גם במקומות שבהם זה לא מתאים לו. אני חושבת שחוסר המשיכה זה רק סימפטום למערכת ההיקשרות הנמנעת של אמיר, שמרגיש שהכל מתקדם מהר מידי לטעמו.

כפי שמוסבר בפוסט על מערכת ההיקשרות של הדפוס הנמנע, כאשר מערכת ההיקשרות של דפוס הנמנע מופעלת, היא מתחילה לייצר ריחוק. הריחוק הזה נועד כדי להרגיע את המערכת והוא יכול להתבטא בכל מיני צורות. אחת מהן היא ריחוק מיני.

מי שזוכר, ממש בהתחלה אמיר מדבר על בנות זוג קודמות שהיו לו. ושהוא תמיד מצא משהו שמבחינתו היה חסר. הוא גם מספר, שהוא היה מנסה "לתקן" את זה קשר הבא, אבל אז משהו אחר הפריע. בעלי דפוס היקשרות נמנע נוטים לראות את החסרונות של בני הזוג שלהם. זו הדרך שלהם ליצור ריחוק מנטלי. ההתנהלות של דנית רק מקשה יותר על הסיטואציה.

מה קורה בצד של דנית?

דנית היא בעלת דפוס היקשרות חרדתי. היא מייד מתאהבת באמיר, ומחפשת לחוות קרבה וזוגיות ולהרגיש ביטחון בשלב מאוד מוקדם של הקשר. היא רוצה להרגיש נשואה, למרות שהיא לא ממש מכירה אותו ולא יודעת אם הוא מתאים לה בכלל, וזה מאוד מאפיין את הדפוס החרדתי.

בניגוד לאמיר ולדפוס הנמנע, שיחפש מה לא בסדר, בדפוס החרדתי קורה בדיוק הדבר ההפוך. היא רואה בעיקר את הדברים הטובים, ומכתירה אותו כבן זוג מושלם עבורה. הסיבה שחרדתיים נקשרים מהר, היא שמרוב שהם חושבים על הפרטנר ועל הקשר, הם יוצרים לעצמם בראש מצג שווא, קשר שלא באמת קיים במציאות.

מאפיין נוסף של הדפוס החרדתי הוא להתעלם מאיתותי האזהרה בקשר. זה לא שהם לא רואים אותם, אבל המנגנון הפנימי שלהם יותר חזק. הם יישארו אופטימיים, ויעשו כל מה שהם יכולים כדי שהקשר יצליח. ההתנהלות הזאת, בדרך כלל היא מה שהורס את הקשר במקום לבנות אותו. מפני שבמקום להציף את הבעיות ולהתמודד איתן, הם מעדיפים "להכיל" את בן הזוג, על חשבון הצרכים שלהם. הפחד הוא שאם הם יציפו בעיות, זה יביא לסיום הקשר, וזו תוצאה שהם לא מוכנים לקבל.

מה שקורה בין שניהם הוא מאוד אופייני לקשר בין חרדתי לנמנע. החרדתי רוצה קרבה וביטחון וינסה לההתקרב בכל דרך, לעתים אפילו בדרכים לא פרודוקטיביות. הנסיונות האלה מרחיקים את הנמנע שמרגיש עוד יותר חנוק ומתרחק עוד יותר.

מיכל פישביין

מיכל פישביין

מדריכה נשים איך לשנות את דפוס ההיקשרות שלהן מחרדתית לבטוחה, וליצור זוגיות ששווה להיות בה.
קאליופי

קאליופי

בכל אחת מאיתנו יש אלילה אמיתית שרק צריכה לצאת החוצה. מטרת העל שלי היא לעורר השראה בנשים לשחרר לחופשי את האלילה שבתוכן. 🌷🌺 🌹

אם בא לך לדבר איתי או לשאול שאלות:

הצטרפי לקהילה שלנו

אהבת? לא אהבת? יש לך שאלה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *